Psychoterapeutka
Dr JANINA JANOWSKA
LONDYN - LUBLIN

Artykuł 1

Żyć mądrze. Co to znaczy?

Jesteśmy u progu Nowego Roku. Okazuje się, że planowanie celów, zadań jest ważne. Jednak skąd wiedzieć – Co jest ważne?

drzwi

Z całą pewnością nasze plany życiowe są wynikiem przyjętej hierarchii wartości. Od wieków odpowiedzi na to pytanie szukają filozofowie i okazuje się, że odpowiedzi są różne, zależą od wielu uwarunkowań, również historycznych, ekonomicznych, naukowych. Odpowiedzi są różne, a pytanie powtarza każdy.

Im bardziej człowiek rozwija siebie, a więc swoją sferę umysłowa i duchową,
tym częściej zadaje sobie to pytanie.

A może należałoby zapytać osoby starsze o to, co jest w życiu ważne?

Zauważmy, że gloryfikowana jest młodość. Myślę, że taka postawa jest wręcz zgubna. Starość jest wstydliwa, gdzieś ukryta. Często dziadkowie są traktowani przez młodych cynicznie, „z przymrużeniem oka”. Powtarza się dziadkom: „teraz inne czasy’, „jesteś z innej epoki”, „nie nadążasz”. Żyjemy w kulturze zorientowanej na młodość. Przypisujemy wartość temu co nowe, modne, młode. Tragikomiczne są sytuacje, które możemy obserwować w mediach, gdzie młodzi ludzie, a wiec nastoletni i dwudziestoparoletni pytani są o to co w życiu jest najważniejsze, o receptę na życie.

Wystarczy poświęcić jeden tydzień z życia, poobcować np. z telewizją, by dojść do wniosku, że: uroda, waga ciała, młodość, szczęście, przypadek, talent, pomysł na życie, asertywność, egoizm, pewność siebie, układy, pieniądze, praca którą się kocha, ale najlepiej taka która przyniesie sławę, a wiec zagwarantuje obecność w mediach.

Będziesz szczęśliwy, gdy to ci się uda…

ludzie

Niestety istotom ludzkim nie wystarczy samo szczęście, ulotne tak jak i te wyżej wymienione „wartości”. Człowiek musi odnaleźć sens życia. Poczuć głęboko, ze jego życie ma sens.

Obserwujemy w efekcie coraz większe zagubienie młodych ludzi, agresję, dezorientację.

Pracuję z taką zagubiona młodzieżą. Gdy pytam: a jak ci się układa z tatą, jaki masz z nim kontakt?

W odpowiedzi jestem pytana: ale z którym tatą? Pierwszym czy trzecim?

Starsi ludzie robią podsumowanie swojego życia. Oni już wiedzą co jest w życiu ważne. Mają też więcej czasu, by szukać odpowiedzi na to pytanie. Własne doświadczenie pomaga w refleksji na ten temat. Ja sama od dawna zadaję starszym ludziom pytanie: Co jest w życiu ważne? Sama już też uważam się za starszą i myślę, że mam swoją odpowiedź.

Pracując z ludźmi nie mogę dawać im odpowiedzi, dawać rady czy podpowiadać, ale często gdy pomagam wybrać to, co ważniejsze posługuję się taką metodą:” Wyobraź sobie że jesteś staruszką z jasnym umysłem, siedzisz w wygodnym fotelu w pięknym ogrodzie wśród kwiatów i widzisz siebie teraz tak, jakbyś patrzyła na film. Co byś sobie poradziła?”

Często też mówię: jak nie wiesz co zrobić, jaką wybrać drogę, wybierz tę trudniejszą.

Dobre życie nie zależy od wiedzy, ale od mądrości i od pamiętania o tym, że każdy dzień może być ostatni, dlatego życie musi być sensowne, celowe, wartościowe.

Pierwszym warunkiem dobrego życia, a więc: szczęścia, zdrowia psychicznego i rozwoju jest ‚zgodność z samym sobą‚. Szczęście i zdrowie psychiczne można zdefiniować w taki sam sposób, ponieważ warunkiem szczęścia i warunkiem zdrowia psychicznego jest ROZWÓJ.

Rozwój z kolei oznacza przekraczanie własnych ograniczeń, czyli zmierzanie ku wartościom i uruchamianie własnych zasobów. Szczęście i zdrowie psychiczne osiągniemy gdy będziemy w zgodzie ze sobą.

Co to oznacza: być w zgodzie ze sobą?

Zgodność tego co myślisz i czujesz z tym co robisz i mówisz.

Wtedy będziesz miał/-a szansę być autentyczny, odnaleźć swoje przeznaczenie, określić cele i znaleźć sens życia, a co za tym idzie, odwagę do życia.

para

Największy Nauczyciel Chrystus mówił do swoich uczniów – Apostołów: „Bądźcie w prawdzie”, „Bądźcie w pokoju”. Najważniejsza jest miłość, a realizujesz miłość do siebie, gdy się rozwijasz, stajesz się coraz doskonalszy i wtedy też jesteś w stanie dawać miłość innym.

W książce” Pięc sekretów, które musisz odkryć zanim umrzesz” J.B. Izzo cytuje sekrety życia mądrych ludzi. Oni mówią, a zarazem potwierdzają ten sekret, że miłość do siebie warunkuje miłość do innych oraz sprawia, że świat staje się doskonalszy, że zostawiamy lepszy świat naszym wnukom, a to każdy przyjmie za sens życia.

„Żeby prowadzić bardziej sensowne życie, musisz zlekceważyć to, co myśli o tobie społeczeństwo i inni ludzie, wejrzeć w głąb siebie, w czym może ci pomóc dyscyplina – modlitwa, medytacja – ona pomoże ci znaleźć to, co jest dla ciebie najważniejsze i podążać za tym” (Jamek Autry, poeta i pisarz, 73 lata)

„Pamiętaj, że jesteś częścią czegoś większego niż ty sam” (Antony Holland, aktor, 86 lat)

„Dziedzictwem jakie zostawiasz, jest życie, jakie prowadziłeś. Żyjemy na co dzień i codziennie zostawiamy dziedzictwo – nie chodzi o jakiś wielki plan, ale o to, co robimy każdego dnia, wszystkie nasze drobne decyzje, ponieważ nigdy nie wiemy jaki dana rzecz może mieć wpływ ani jaki wpływ możemy mieć my sami” (Jim Kouzes, pisarz, 61 lat)

„Zdobądź wykształcenie, zorientuj się kim jesteś, skąd pochodzisz i dokąd chcesz iść, i nigdy nie zapomnij, kim jesteś.”(Ralph Dick, wódz indiański, 66 lat).

Jako doradca rozwoju osobistego – terapeuta, startuję do pracy z ludźmi zdezorientowanymi, pogubionymi, zalęknionymi, a kończę pracę wtedy, gdy mogą oni sobie każdego wieczoru powiedzieć: „Jestem w porządku. Dziś jestem bardziej doskonały niż wczoraj.” Dla siebie mam już inny program. Pytam siebie każdego wieczoru:” Czy udało mi się dziś zrobić dla kogoś cos dobrego?” A Jan Paweł II powiedział: „Najważniejsza w życiu jest miłość. Żyj tak, aby ludzie pytali Cię o Boga”.

Tekst Dr Janina Janowska

Wykorzystano zdjęcia z platformy pixabay.com

Top